Strona 128 (65). 28 maja 1685 rok. Kozera kontra Długosz. Pierwszy spór – „na śmierć i życie”.

Najwcześniejszy akt w Księdze. Dziwna sytuacja z numerowaniem aktów. Ten ma numer 128, ale poprzedni, skreślony, numer był 65. Sytuacja jest analogiczna do numeracji kart w innej księdze. Co ciekawe akt nosi datę wcześniejszą niż poprzedzające go w księdze. Jakie wyjaśnienie? Księga była we fragmentach. Przed zrobieniem fotokopii (1960 r.) karty zostały ułożone i ponumerowane na nowo (nie na każdej karcie były poprzednie numery, niektórych brakowało). Zrobiono to jednak niezbyt dokładnie, stąd nie ma porządku chronologicznego.
Akt napisany bardzo starannie, pismem kaligraficznym. Protokólant stosuje już, jakkolwiek inaczej niż robi się to dzisiaj, polskie litery – ś, ć, ą oraz ę. Ma jednak spore kłopoty z oddaniem w piśmie słowa mężczyzn oraz słowa maj – najpierw było May, a później y poprawił na i. Stosowanie dyżych liter, to chyba czysta fantazja protokólanta. Znaków interpunkcyjnych prawie nie ma. Podziału na zdania nie widać. Jest to pozostawione inteligencji i doświadczeniu w czytaniu potencjalnego czytelnika.
Vadia to niewątpliwie spór. W słownikach istnieje tylko słowa „zwada”. Być może autor utworzył rzeczownik od czasownika wadzić się, czyli kłócić się. Może litera i spełnia tylko funkcję zmiękczająca literę d? Z sadzu niewyniść – znaczy nie wyjść z aresztu. Staropolskie sadz, sadzawka to areszt. Dzisiaj też się jeszcze mówi posadzić kogoś w znaczeniu zasądzić karę więzienia.

Pod spodem strony 128 znajduje się data 28.05.1685 r. Wygląda więc jakby protokół został zakończony, ale na kolejnej jest jednak dopisane jeszcze jedno zdanie (tutaj osobny akapit), a pod spodem, został napisany protokół aż z roku 1707.

Oto ta pierwsza strona:

Vadia między Stronami które tak Zawzięte Są między Sobą Ze obiecuią Się między Sobą Zabiiac Naprzod Ocieć ich Adam Kozera y zSynami Swemi Przeciw Sobestiianowi Długoszowi I Zonie Iego y z Synem ich Szymonem ktorzy tak Wielkie Zawzięćie między Sobą maią Ktorzy te Grzywny y Winy popadaią na ich Zawzięcie naprzod do Kościoła Funtow Wosku dwa A Pan Korzera y Z Synami Swemi 2 Sobestiian Długosz z Zoną y Z Synem Swoim takżę Funtow dwa Grzywnę Ząmkową Adam y z Synami Swemi Dwie Sobestiian Długosz z Zoną Swoią y Z Synem Dwie Grzywnę Urzedową Jędnę Adam y zSynami Swemi Sobestiiąn Długosz takze Iędnę. Nieodpustną I to wszystko co się tu pomieniło Nieodpustnie wszystkiemu Za dośzyć Uczynic. A Zaś Sobestiiana Długosza z Zoną iego y Z Synem przeprosić Zgodnemi ludzmi dwoch Męzsczyńsc y Białych głow dwie. Wykłady y szkodę ktorą sobie pretentuią nagrodzic bez Zadney Zwatki y Sadzu nieodpustnie Iako Się zStała Zgoda y przeproszenie Tych ludzi I. P. Woyta Czamarskiego Za Rządu iego przy Sławetnym Magistracie Modliborskim Ławicnym Roku 1685 Die 28 May

A tak teStrony gdy Iędna przeciw drugiey miałaby Się Porwać. Tedy Popadaią Grzywin Koscielnych 12 Zamkowych zas 10 y Urzedowych 10 Sadzu zas siedzieć dni dwa a z sadzu niewynisć Poki wszystkiemu Zadosyc n?? Uczynić,